شرکت مهندسي و پويش ساخت ذوب آهن اصفهان 

Esfahan Steel Engineering and Pooyesh Construction Company

 

شرکت مهندسي و پويش ساخت ذوب آهن اصفهان 

Esfahan Steel Engineering and Pooyesh Construction Company

شرکت مهندسي و پويش ساخت ذوب آهن اصفهان 

Esfahan Steel Engineering and Pooyesh Construction Company

برای اولین بار در کشور صورت گرفت:

طراحی و اجرای نسوز بدنه کوره بلند در ذوب آهن اصفهان

برای اولین بار در کشور صورت گرفت:

برای اولین بار در کشور طراحی نسوز بدنه کوره ­بلند به همت متخصصین و کارشناسان مدیریت نسوز در شرکت ذوب­ آهن اصفهان انجام گرفت. این تغییر طرح که پس از تغییر طرح خنک ­کننده‌های بدنه کوره ­بلند انجام گرفت، نشان از توان بالای فنی و به ­روز در مجموعه کارشناسی شرکت است که می­تواند نوید بخش روزهای روشنی برای شرکت باشد.

مهدی نصیری مدیر نسوز شرکت با اشاره به موارد فوق، دستیابی به دانش فنی طراحی نسوز کوره‌های بلند را یک دستاورد بزرگ برای این شرکت دانست که تجربیات حاصل از آن می­تواند در تغییر طر­ح­های آتی شرکت نیز کمک‌کننده باشد.

وی با اشاره به تاثیر ذوب­ آهن اصفهان به عنوان یکی از مهمترین صنایع مادر کشور و همچنین اهمیت ایجاد اشتغال، بومی‌سازی و حمایت از صنایع وابسته که همواره یکی از اهداف اساسی شرکت می‌باشد، اضافه کرد :  این اقدام مهم در ذوب آهن اصفهان ،ایجاد خود باوری در دیگر صنایع وابسته را در پی داشت و برای اولین بار تولید نسوز بدنه کوره ­بلند نیز توسط شرکت­های داخلی به صورت کاملا بومی انجام شد. وی افزود: پس از ارزیابی و مذاکره با تولیدکنندگان داخلی با توجه به تجربیات گذشته،شرکت نسوز ایران برای تولید آجرهای بدنه کوره ­بلند اعلام آمادگی نمود که با پشتیبانی و راهنمائی کارشناسان ذوب ­آهن اصفهان موفق به تولید آجرهای بدنه کوره ­بلند شد.

نصیری مدیر نسوز شرکت با اشاره به موارد فوق مهمترین وظیفه مدیران را ایجاد فضای امن و اعتماد به نیروهای جوان، انتقال دانش و تجربیات فنی، حمایت فکری و پشتیبانی در لحظات سخت دانست تا اعتماد به نفس لازم برای اقدامات بزرگ در مجموعه ایجاد شود.

وی این دستاورد مهم را حاصل کاشت بذر اعتماد در این مدیریت در سالهای گذشته دانست و افزود:  اعتماد زمانی بوجود می­ آید که پرسنل مدیرشان را در سختترین و پرتنش‌ترین لحظات  کنار خود ببینند.

مهندس نصیری همکاری بخش های کوره­ بلند، امورفنی و برنامه‌ریزی تولید، آزمایشگاه مرکزی و خرید مواد مصرفی و همچنین پرسنل پرتلاش و زحمتکش مدیریت نسوز در به ثمر نشستن این موفقیت را شایسته تقدیر دانست و از حمایتهای بی‌دریغ معاون بهره‌برداری قدردانی نمود.

با توجه به اجرای نسوز چینی بوته کوره بلند توسط شرکت مهندسی و پویش ساخت ذوب آهن،مهندس امیر ایرانپور مدیرعامل این شرکت نیز به خبرنگار ما گفت : بر اساس ماموریت تعریف شده و تجربیات قبلی شرکت مهندسی و پویش ساخت ذوب آهن در تخریب و نسوز چینی کوره نورد 300 در ابتدای سال 98 و موفقیت آمیز بودن این عملیات،نسوز چینی کوره بلند به این شرکت واگذار گردید.

وی با اشاره به اینکه این پروژه در تاریخ مقرر انجام و تحویل شده است،احجام عملیات انجام شده را چنین برشمرد : اجرای خمیر کربنی کف بوته و فاصله بین بلوکه های کربنی ، بلوکهای گرافیتی و آجرها با بدنه کوره و کوبیدن آنها و تراز نمودن خمیرهای کف کوره (80.000 کیلوگرم)، نصب و تنظیم بلوکهای گرافیتی و تراز نمودن سطح آنها ( 230.000 کیلوگرم ) ، نصب و تنظیم بلوک های کربنی و تراز نمودن سطح آنها (370.000 کیلوگرم ) ، نصب و تنظیم آجرهای آلومینی بوته با ملات کاری مورد نیاز و جرم ریزی بین آنها و بلوک های کربنی ( 300.000 کیلوگرم ) ، نصب آجرهای مجرا به همراه اجرای جرم و ملات مورد نیاز (40.000 کیلوگرم ) ، اجرای آجر چینی بدنه از روی بلوک های کربنی تا تکمیل  آجر چینی بدنه( 190.000 کیلوگرم ) ، اجرای آجر چینی لایه محافظ بلوک های بوته(40.000 کیلوگرم ) .

مهندس نعمت ­اللهی سرپرست دفتر فنی مدیریت نسوز نیز در خصوص پروژه طراحی نسوز بدنه کوره بلند شماره یک با ذکر این نکته که در طول فرآیند طراحی چندین بار مجبور به ایجاد تغییرات و طراحی مجدد به واسطه تغییر در طرح خنک کننده های بدنه کوره بلند شدیم،حفظ ابعاد داخلی و ظرفیت کوره ، استفاده از آجر با مارک استاندارد، لحاظ کردن کلیه نکات فنی و اجرایی، برآورد دقیق مقدار نسوز مورد نیاز، تهیه نقشه های کامل اجرایی و نقشه قطعات نسوز جهت سفارش خرید را از مهمترین چالشهای پیش رو در پروژه فوق دانست.

وی اظهار کرد: این دستاورد مهم باعث ایجاد اعتماد به نفس و خودباوری در مجموعه برای تعمیرات پیشروی کوره بلندها گردیده است. سرپرست دفترفنی مدیریت نسوز طراحی نسوز بدنه کوره ­بلند را حاصل سالها تجربه طراحی نسوز برای دیگر تجهیزات کارخانه و نتیجه همکاری صمیمانه مدیران و افراد باتجربه با مجموعه دفتر فنی مدیریت نسوز دانست.

همچنین  معینی سرپرست تعمیرات نسوز ناحیه چدن نظارت بر تولید نسوز بدنه و بوته کوره­ بلند را در جهت اطمینان از کیفیت تولید مواد نسوز از موارد مهم پیش از آغاز تعمیرات دانست و با اشاره به چندین مرحله بازدید از شرکت تولید کننده و نظارت بر فرآیند تولید بلوک­های کربنی حین تولید سفارش ذوب­ آهن توسط کارشناسان بخشهای مرتبط را بی‌سابقه خواند.

در ادامه لسانی مهندس تعمیرات نسوز کوره بلند در خصوص عملیات نسوز کاری کوره بلند و نتایج حاصل از آن، ­ اجرای این عملیات با بالاترین دقت و رعایت کلیه استانداردها در کمترین زمان ممکن را دیگر اقدام  مهم در این زمینه برشمرد و اضافه کرد انجام این حجم از تعمیرات  در زمان کوتاه بدون حتی کوچکترین حادثه، اتمام موفقیت‌آمیز آن را شیرینتر نموده است.


اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


تمامی حقوق متعلق به شرکت مهندسی و ساخت پویش ذوب آهن میباشد